So to add a bit of value to the community and try to add to the ease of your food prep I have decided to give you my experience of Eezi Eggs. I had seen the Eezi Eggs page being liked and posts about the convenience of the product buzzing by on my timeline. After waking up early for the final time one morning cracking open 10 Eggs and separating the yolks (yes I do eat the yolks but not all the time) I decided to take the plunge. One of the first comments I get with regard to most "Health Food" is "It costs so much more!" So the first thing I did was do the math. My Formula as below: (Current Price I pay / 30 Eggs) vs (Price of 1 litre of Eezi Eggs/34 Eggs Including Delivery) R44/30 = R1,47 per egg vs R54.50 = R1,60 per egg OK so the price is ...

Continue Reading...